Düztepe Yaşam Hastanesi Haberler

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker Hastalığı Nedir, Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir adlı bu yazımızda sizlerle şeker rahatsızlığı olan kişilerin sıkça karşılaştığı belirtiler hakkında bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve şekerin belirtilerini öğrenebilirsiniz.

Halsizlik ve Yorgunluk

Şeker hastalığı yani diyabet ile karşı karşıya kalan kişilerin ilk karşılaşacağı belirtilerden birisi halsizlik ve yorgunluktur. Pankreas tarafından üretilen şeker vücudumuz tarafından verimli bir şekilde kullanılmadığı takdirde şeker rahatsızlığı olan kişiler gün içerisinde sürekli olarak halsiz ve yorgun hissetmektedir.

Hızlı Kilo Kaybı veya Kilo Alma

Şeker hastalığının belirtilerinden bir diğeri de hızlı kilo kaybıdır. Genellikle halsizlik ve yorgunlu belirtisi ile karşı karşıya kalan kişiler gün içerisinde yeme içme alışkanlıklarında da problem yaşamaktadır. Genellikle kişilerin iştahı kesildiği için şeker rahatsızlığı hızlı kilo kaybına da neden olmaktadır.

Bazı kişilerin şeker hastalığında iştahı kesilirken birçok kişinin de iştahı açılmaktadır. Bu da aslına bakıldığında şeker problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin hem kilo vermesine hem de kilo almasına neden olan bir durumdur.

Sık Sık İdrar Yapma

Şeker hastalığında organlar yeterli bir şekilde insilünü kullanamadığı için gün boyunca sürekli olarak su tüketimi yapmaktadır. çünkü şeker hast belirtilerinden birisi olan ağız kuruluğu kişileri su içmeye yönlendirmektedir.

Bu durumda gün içerisinde ve akşamları sürekli olarak su içen kişilerin ise gece saatlerinde idrar yapma hissi artış göstermektedir. Bu nedenle şeker hastalığı olan kişiler geceleri sık sık tuvalete çıkmaktadır.

Yaralar Normalden Daha Geç İyileşir

Şeker hastalığının belirtilerinden bir diğeri de yaraların onarılma sürecidir. İnsilün direnci kişilerin hücrelerini ve hormonlarını da olumsuz etkileyen bir rahatsızlık olduğu için şeker hastalığı ile karşı karşıya kalan kişilerin yaraları genellikle geç iyileşmektedir.

 

Ayaklarda Uyuşma ve Karıncalanma Hissi

Ayaklarda Uyuşma ve Karıncalanma Hissi kişilerin yaşam standartlarını önemli derecede etkileyen belirtilerden birisidir. Şeker hastalığının belirtileri arasında yer alan Ayaklarda Uyuşma ve Karıncalanma Hissi vitamin eksikliği ve insülin direnci gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bu belirti çoğu şeker hastasında görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Sinirsel durumlardan kaynaklı olduğu takdirde uyuşma ve karıncalanma hissi kolay bir şekilde geçerken şeker hastalarında ise kronikleşebilmektedir.

 

Bulanık Görme

Şeker hastalığında insülin organlar tarafından aktif bir şekilde kullanılmadığı için aslına bakıldığında kişilerin göz problemleri yaşamasına da neden olmaktadır. çoğu zaman katarakt gibi rahatsızlıkların belirtisi de olan bulanık görme problemi şeker hastalığının da belirtileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle zaman zaman bulanık görme problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin şeker kontrollerini düzenli yaptırması gerekmektedir.

Ciltte Kuruluk ve Kaşıntı

 

Şeker hastalığı çoğu zaman hücrelerimizin iyi çalışmamasına neden olan rahatsızlıklardan birisidir. Bu nedenle şeker hastalığı olan kişilerin ciltte kuruluk ve kaşıntı problemleri ile karşı karşıya kaldığı bilinmektedir.

Benzer Makaleler

Cildinize İyi Gelen Gıdalar
Cildinize İyi Gelen Gıdalar

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için beslenmemize önem veriyoruz. İlaçsız, katkısız, işlenmemiş gıdaları tercih ediyoruz. En doğalını, en tazesini seçiyoruz. Peki ya cildimiz?

11/12/2022
Sağlıklı Yaşam için 7 Altın Öneri ve Prensipler
Sağlıklı Yaşam için 7 Altın Öneri ve Prensipler

Sağlıklı yaşam bireylerin hem daha dinç olmasına hem de daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Sağlıklı yaşam bunların yanı sıra bağışıklığımızı artırarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Bunun yanı sıra belirli rahatsızlıkların ortaya çıkma ihtimalini de ortadan kaldırır. Bu nedenle günümüzde birçok kişi sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız sorusuna yanıt arar.

11/12/2022
Kaygı Nedir? – Kaygı Çeşitleri Neler?
Kaygı Nedir? – Kaygı Çeşitleri Neler?

Bireyin hayatında sürekli yer alan bir kavramdır.Bireyin korku verici veya tehdit oluşturacak bir durum karşısında göstermiş olduğu ruhsal ve bedensel bir tepkidir.

11/12/2022