Düztepe Yaşam Hastanesi Haberler

Cildinize İyi Gelen Gıdalar

Cildinize İyi Gelen Gıdalar

Cildimizin de tüm bedenimiz gibi bir çok farklı vitamin, mineral ve faydalı yağ kaynağına ihtiyacı var. Hem gıda olarak hem de direkt cildimize uygulayarak, mutfağımızdaki bu tertemiz gıdaları cilt bakımımızın başlıca rutini haline getirmeye ne dersiniz?
İşte mutfağımızdaki cilt bakım uzmanları:
Cilt bakımı deyince ilk akla gelen tam bir cilt yenileyici olan E vitaminidir. E vitaminini bitkisel yağlardan, fındık, badem, ayçekirdeği gibi yağlı yemişlerden alabiliriz.
A vitamini içeren gıdalar, akne oluşumuna karşı koruma sağlar ve cilt elastikiyetini arttırır. Domates, havuç, kapya, ıspanak, kavun birer A vitamini deposudur.
Bir diğer akne düşmanı çinkodur. Sadece çinko eksikliği bile problemin kaynağı olabilir. Yağsız et, tavuk ve deniz ürünleri iyi birer çinko kaynağıdır.
B kompleks vitaminler, özellikle biotin, sağlıklı saç ve tırnak bakımında büyük rol oynar. Kaynak olarak muz, yumurta, pirinç ve yulaf kullanabiliriz.
C Vitamini cilt dokusunun yenilenmesini sağlar, sigara, güneş ışığı gibi zararlı dış etkenlere karşı direncini arttırır. Turunçgiller, brokoli, karnıbahar ve yeşillikleri çok iyi birer kaynaktır.
Meyve kabuklarından, yumurta zarlarına, yoğurt, bal, yulaftan, pirinç suyuna kadar bir çok gıda, maske olarak uygulandığında da cildimize eşsiz fayda sağlar.

Bir çoğu elimizdin altında olan bu kadar faydalı ürün, sayısız faydalı sonuç verebilir. Ne dersiniz? Haftaya mutfağımızdaki malzemelerden cilde faydalı maske tarifleri paylaşmaya başlayalım mı?

Etiket Bulutu

Benzer Makaleler

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Şeker Hastalığı Nedir?
Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Şeker Hastalığı Nedir?

Genellikle şeker hastalığı olan kişiler belirli belirtiler ile karşı karşıya kalmaktadır ve bu belirtilere de şeker hastalığının belirtileri adı verilmektedir.

11/12/2022
Sağlıklı Yaşam için 7 Altın Öneri ve Prensipler
Sağlıklı Yaşam için 7 Altın Öneri ve Prensipler

Sağlıklı yaşam bireylerin hem daha dinç olmasına hem de daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Sağlıklı yaşam bunların yanı sıra bağışıklığımızı artırarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Bunun yanı sıra belirli rahatsızlıkların ortaya çıkma ihtimalini de ortadan kaldırır. Bu nedenle günümüzde birçok kişi sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız sorusuna yanıt arar.

11/12/2022
Kaygı Nedir? – Kaygı Çeşitleri Neler?
Kaygı Nedir? – Kaygı Çeşitleri Neler?

Bireyin hayatında sürekli yer alan bir kavramdır.Bireyin korku verici veya tehdit oluşturacak bir durum karşısında göstermiş olduğu ruhsal ve bedensel bir tepkidir.

11/12/2022